Tai

Ametlik nimi: Tai Kuningriik, kuni 1939. aastani Siam.
Pealinn: Bangkok, 9 miljonit.
Riigikord: Konstitutsiooniline monarhia. Tai kuningas Bhumibol Adulyadej sündis 5. 12.1927 ja on riiki valitsenud 1946. aastast. Suureks ja ka Rama IX-ks nimetatud kuninga sünnipäev on riiklik pidupäev. Tai kuningas on tänapäeval kõige kauem troonil olnud monarh, samuti on ta kõige kauem troonil olnud monarh

Tai ajaloos

Riigilipp: Siami lipp kujutas kuni 1917. aastani valget elevanti punasel taustal. Legendi kohaselt pahandas suurte tulvade ajal lippu tagurpidi vardas näinud kuningas sedavõrd, et võttis kasutusele uue, sümmeetrilise trikoloori (trairanga). Algselt oli lipp punase ja valgetriibuline, väga ruttu lisati keskele sinine triip sümboliseerimaks ühe versiooni järgi monarghiat, teise versiooni järgi solidaarsust liitlasvägedega 1. Maailmasõjas ja kolmanda versiooni järgi lihtsalt ilu pärast.
Pindala: 514 000 km2
Rahvaarv: 65 miljonit
Rahvastik: 75% taid, 14% hiinlased, 11% teised rahvused
Keel: Riigikeel on tai keel. Inglise keelt kõneldakse laialdaselt.
Usk: 95% budiste, ligi 4% islamiusulisi
Ajavahe: Tais ei kasutata suveaega. Kell on talvel 5 tundi ja suvel 4 tundi Eesti ajast ees.
Raha: Baht. 1 baht on 0,02 eurot, 1 euro on umbes 40 bahti.

PATTAYA

Siin on olemas kõik ja kõigile: valged laiad rannad, veespordivõimalused, palju põnevat vaatamisväärset, ekskursioonid, suurepärased ostukeskused, head hotellid, mõnusad söögikohad ja muidugi taltsutamatu ööelu.
Siin võib tõesti veeta nii mõnusa perepuhkuse kui palju seigelda!
Aastas külastab seda endist kaluriküla, mille ahvatlused avastati Ameerika sõdurite poolt 50-ndate aastate lõpus, rohkem kui 6 miljonit turisti.
Pattaya elanike arv on umbes 250 000.

Vahemaad:
Pattaya – Bangkok 147 km
Pattaya – Hua Hin 340 km
Pattaya – Rayongi hotellilinnak 100 km
Pattaya rannad
Pattaya Beach
Pattaya Beach asub linna keskuses keset kauplusi, baare ja ööelu, aktiivne melu ja möll kestab siin ööpäevaringselt. Rannalt pääseb laevadega lähedalasuvatele võluvatele väikesaartele.
Tänu arvukatele kiirpaatidele ja jetidele, samuti kombele reoveed merre lasta, ei ole vesi kõige puhtam. Viimase paari aasta jooksul on randa oluliselt korrastatud ja väidetavalt on see puhtam kui kunagi varem. Üldiselt aga ei ole Pattaya rand ujumiseks soovitatav.

Jomtien Beach

Keskusest umbes 5 kilomeetri kaugusel asuv valge liivaga 7 km pikkune Jomtieni rand on Pattaya soosituim ja sobib ka lastega peredele.
Rand ja vesi on suhteliselt puhtad ja heas korras. Päikesevarjud ja lamamistoolid on tasulised. Hind 30 bahti (2008), rannas on tasulised riietus- ja duširuumid. Jomtienis on eritasemelisi söögikohti, rändkaubitsejad müüvad puuvilju ja jooke. Rannas on mitu veespordikeskust.
Jomtieni randa pääseb keskusest lahtise nn. bahtitaksoga (songthaew). Hind on umbes 10-20 bahti inimese kohta.
Jomtieni maamärgiks on 56-korruseline Pattaya Park Tower, mis kuulub Pattaya Parki puhkusekompleksi. Kompleksis on populaarne veepark, ameerika raudtee ja palju muid atraktsioone lastele.

Naklua Bay

Naklua laht on Pattaya lahest põhja pool. Nimi tähendab soolavälja. Enne turismile sõrme andmist tegeleti siin peamiselt soola tootmisega. Naklua on säilitanud vaikse küla atmosfääri – siin on vanad majad, kitsad tänavad, mõned nuudlibaarid, kalasadam, väike tempel ja palju kohalikke. See kõik on muutumas: juba ehitatakse hotelle, restorane, kohvipoode. Siiani koosneb Nakula siiski veel mitmest väikseset rahulikust rannast.
Wong Amat Beach
Kolme kilomeetri pikkune rannariba, mis sisuliselt algab seal, kui Pattaya Beach lõpeb. Wong Amati rannale pääseb Naklua kaudu. Rand on vaikne, rahulik ja meeldiv, siis ei ole (veel) veespordikeskust ja rannakaubitsejaid. Tore vaheldus võrreldes kärarikaste ja rahvarohkete Pattaya ja Jomtieni randadega!

ILM

Tais on 3 aastaaega: kuum, märg ja jahe.
Kõige kuumem periood on märtsist maini, mil päevased õhutemperatuurid tõusevad päikese käes üle kolmekümne kraadi ja ka ööd ei ole palju jahedamad. Õhk on lisaks niiske. Palavaim kuu on aprill.
Kuumale perioodile järgnevad troopilised vihmad (juuni-september). Vihmaperioodil on piisavalt päikeselisi päevi, õhk on kuum ja niiske, vihmahood võivad olla tugevad.
Lahedaim aeg Tai külastamiseks on nn. jahedal perioodil oktoobrist veebruarini. Ilm on nagu meil kuuma suve ajal ja vesi mõnusalt soe.
Tais tuleks kasutada tugeva faktoriga päikesekreeme, kaitsta pead ja silmi ereda päikese eest. Tuleb juua palju vett.

PHUKET

Tai suurim saar Phuket meelitab liivarandade, Andamani mere vee, pisikeste saarekeste poolt pikitud maaliliste lahtede ja kohalike elanike sõbralikkusega.
Phuketil on palju eriilmelisi randu. Kõige kuulsam, kära- ja rahvarohkem on Patong Beach, vaiksemad rannad leiab sellest põhja ja lõuna pool.
Iga hotelli juures on märgitud, millisel rannal ta asub.
Suurepäraseks ajaveeduvõimaluseks on väljasõitude tegemine Andamani mere arvukatele väikesaartele.

Phuketi rannad

Patong Beach

Phuketi kuulsaim rand on vilgas ja kärarikas. Siin on veespordikeskused, massöörid, rannakaupmehed ja muidugi palju restorane, kauplusi, baare, diskoteeke ja ööklubisid. Ööelu keskus on Soi Banglasse.
Päevavalguse kustudes muutub Patong hiiglaslikuks turuplatsiks. Peatänavatele ja paljudele väiksematele tänavatele kerkivad müügiletid, kust võib osta kõike. 2007. aastal avati kaubandus- ja puhkekeskus Jungceylon, kust saab osta rahvusvaheliselt tuntud kaubamärke.

Karon Beach

Puhta peene liivaga Karon Beach on Phuketi pikimaid ja kauneimaid liivarandasid. Rand asub Patongist lõuna pool ja on sellega kokku kasvanud. Karon on omamoodi mini-Patong. Ka ööelu on siin mingil määral esindatud, ehkki paljud kohad suletakse südaöö paiku.

Kata ja Kata Noi rannad

Karoni rannast lõuna pool asuv palmides ääristatud Kata on eriti populaarne perede hulgas. Ranna vahetus läheduses on lai valik hotelle, ühestki pole rannale rohkem kui 10 minutit jalutamist. Kata on väheseid kohti Phuketil, kus osa hotelle on ehitatud otse rannajoonele. Leiab häid söögikohti ja kauplusi. Kata Noi asub Katast lõuna pool.

Kamala ja Surini rannad

Kamala on vaikne rand Patongist põhja pool. Väike laht ja kaluriküla on kauneimaid paiku Phuketil. Kamala on populaarne eakamate klientide hulgas, siis on palju pika-aja puhkajaid. Kamalas on valdavalt väikesed ja keskmise suurusega hotellid, kõik ranna läheduses. Palju on rendikortereid ja villasid. Õhtut saab veeta pisikestes restoranides, ostukohad on samuti täitsa olemas. Rannal on populaarne teemapark Phuket FantaSea. Surini rannas on palju veespordivõimalusi.

Bang Tao rand

6 km pikkust Bang Tao randa troonib Laguna Beachi kompleks, kus asuvad mõned Phuketi parimatest hotellidest: Sheraton Grand Laguna, Dusit Laguna, Laguna Beach jmt. Randa kasutavad peamiselt hotellikliendid. Hotellide juures on golfiklubi, 2 spaad ja rohkelt võimalusi aktiivseks vaba aja sisustamiseks. Põnevat kohalikku käsitööd leiab külaturgudelt ja Laguna Canal Village’st, samuti kauplustest, mis on kerkinud otse Laguna Beachi sissekäigu juurde.
Bang Tao põhjaosa on vaikne ja arendustegevusest seni veel puutumata. Ranna lähedal leiate Cherng Talay küla, mille elanikud teenivad tänini oma igapäevaleiba selliste traditsiooniliste töödega nagu kalapüük, maaharimine ja kummitootmine.

Nai Thon ja Nai Yang rannad

Nai Thoni rand on tüüpiline troopiline paradiis. Vaikne, tühi, üks viimaseid puutumatuid paiku saarel. Selline, nagu kogu Phuket oli mõnikümmend aastat tagasi. Siin võib einestada varbad liivas ja segamatult peesitada. Ranna lähedal on mõned hotellid ja mõned restoranid. Paljud peavad seda vaid 700 m pikkust randa Phuketi kauneimaks. Randa ei tohiks segamini ajada vaid 600 m lõuna pool asuva Nai Thorni rannaga, kuhu pääseb vaid paadiga või Andaman White Beach Resorti kaudu.
Nai Yang on kohalike hulgas ülipopulaarne rand vaid 5-minutilise sõidu kaugusel lennujaamast lõuna pool. Lahe ja vaba atmosfäär, piknikukohad, suveniiri- ja toidumüüjad. Osa rannast kuulub Sirinathi rahvuspargi alla. Ranna põhjaosas on korallriff.

Mai Khao rand

Mai Khao on isoleeritud rand Phuketi loodeosas, lennujaamast põhja pool. Rannas on 1 hotell: JW Marriott Beach Resort ja mõned restoranid. Kuna rand kuulub Sirinathi rahvuspargi alla, on see populaarne telkimiskoht.

Cape Panwa

Cape Panwa ranna jagab kaheks 300 m pikkune esplanaad. Sellest lääne poole jääv rannaosa on vähem kui 100 m pikk ja asub Tai Laevastiku Peakorteri kõrval. Randa kasutavad oma paatide hoidmiseks kohalikud kalamehed. Ranna kaugemas otsas asub Phuketi akvaarium, rannalt avanevad kaunid vaated väikesaartele ja neile saab sealt ka paadiga sõita. Muidu on Cape Panwa aga pisut kauge ja eraldatud ja ei kuulu saare parimate hulka. Hotellil Cape Panwa on oma kaunis rand, mis on teistele suletud.

Rawai Beach

Rawai asub saare lõunarannal ja on Phuketi esimene avalik rand, mis kõigepealt sai populaarseks päikesenautimise kohaks Phuketi linnaelanike hulgas. Rawai on rahulikum kui lääneranniku rannad, siin käib palju korduvkliente, välistailasi ja kohalikke. On häid restorane ja piiratud ostuvõimalused. Eelkõige on Rawai rand koht, kust saab paadiga Phuketit ümbritsevatele väikesaartele. Paate saab rentida ka kalapüügi ja sukeldusretkedeks.