Kreeka

Kreeka on saarte poolest rikas – neid on rohkem kui 1400. Kui paljud saartest on asustatud, on ehtkreekalikult selgitamata – mõnede andmete järgi 227, teiste järgi ainult 169… Vaid 78 saarel on elanikke rohkem kui 100.
Paljudele väiksematele saartele pääseb vaid laevaga – elu neis on isoleeritud, vaikne ja unine.
Saartel on säilinud vahemerelik nautlev elustiil, päeva argirütmi määravad ära ajalooliselt väljakujunenud väärtused ja traditsioonid. Kreeklane kuulab kreeka muusikat, sööb kreeka toitu, tantsib kreeka tantse ja seda juba maast-madalast peale. Laskem siis meiegi endale ligi see pealtnäha muretu, veidi nautlev ja natuke minnalskev elustiil nendeks päevadeks, mil viibime puhkusel Kreeka saartel.
Turistid on vallutanud saartest kümmekond, tuues ühelt poolt kaasa teretulnud rahavood, teiselt poolt kohaliku idülli asendumise hiigelhotellide ja lõbustusasutuste neoonvalgusega. Parimatel juhtudel on tekkinud õnnelik sümbioos ja uus ning vana eksisteerivad rahulikult kõrvuti.
Viimastel aastakümnetel rahvusvahelisteks kuurortkeskusteks muudetud Kreeka saared pakuvad puhkajale kõike: väljaarendatud, mitmekesist sportimise ja vabaajaveetmise võimalusi pakkuvat infrastruktuuri, hoogsat ööelu, kauneid, vahel ka ülerahvastatud randu, türkiissinise mere vastupandamatut võlu ning kõigest eelnevast küllastudes ka võimalust pageda ranniku rahvarohketest kuurortidest möödanikku, avastama traditsioonilise elustiili säilitanud kaugeid mägi- või kalurikülakesi.
Ka kõige väiksemas külas on alati kirik ja tavern, iseloomuliku külapildi hulka kuuluvad tavernis või kohvipoekeses istuvad kohalikud ätid, kes aja kulgu kaedes maailmaasju arutavad, puude varjus lamavad palavusest kurnatud koerad, külatänavat pidi liikuv musta riietatud eideke eesliga, kel koormaks haokubud või miskit muud vajalikku.
Teie ilmumine sellesse vaikellu on sündmus ja ei jää tähelepanuta. Kreeklane on külalislahke, siirelt sõbralik ja tahab loomulikult ka raha teenida – tavernipidaja lehvitab ja kutsub teid ligi. Minge kindlasti – te saate tõenäoliselt elu parima kreeka salati ja tzatziki, mis koos kerge veiniga maitseb nagu puhkus! Tulge meiega avastama Kreeka saarte võlu ja ilu!

KARISMAATILINE KREETA

Kreeta on mitmes mõttes kõige-kõige-kõige: see on kõige rikkama ajalooga Kreeka saar, kõige suurem Kreeka saar ja kõige populaarsem Kreeka saar puhkusekohana. Kreeta saarega on seotud paljud Vana-Kreeka müüdid ja legendid, mis on ajalooga nii tihedalt läbi põimunud, et tõde ja väljamõeldist on juba raske eristada. Kreeta on Zeusi sünnimaa, sellel saarel lõi kuningas Minos oma võimsa impeeriumi, siin elas ja lõi oma kuulsad meistritööd Daidalos, mõned uurijad on pidanud Kreetat isegi kuulsa Atlantise jäänukiks.
Saarel on säilmeid Minose kultuurist, monumente Türgi ja Veneetsia ajastust ja enam kui 600 Bütsantsi kirikut. Egiptuse- ja idamõjuline Minose pronksiaja kultuur oli siin haripunktis umbes 1500 aastat eKr, vahetult enne Santorini hävitavat vulkaanipurset, kreeklaste hilisema saarele tungimisega ja vallutustega hävis Minose kultuur, aastal 67 eKr liideti Kreeta Rooma impeeriumiga.
Bütsantsi võimu ajal asusid saarele slaavlased, armeenlased ja Anatoolia kreeklased, pärast neljandat ristisõda 1204.a valitsesid saart veneetslased, tekkis elujõuline Kreeta-Veneetsia kultuur, millest annavad põgusa mulje El Grecona tuntud kreeka kunstniku Domenikos Theotokopulose tööd.
Osmanite impeerium vallutas aastal 1522, pärast 22 aastat kestnud piiramist pealinna Iraklioni, türklaste vastased ülestõusud toimusid saarel aastail 1770, 1821 ja 1896. Kreekaga liideti saar aastal 1913.
Kreetat iseloomustab lisaks dramaatilisele ajaloole ka dramaatiline, majesteetlik loodus. Pika ja kitsa saare jagab kaheks ida-lääne suunaline Lefka Ori mäestik, põhjarannik on Kreeta kuurortparadiis, lõunarannik seevastu märksa vähem välja arendatud ja rahulikum. Kreeta kõrged mäed ulatuvad lõunas kohati mereni välja ja tänini puudub piki lõunarannikut kulgev ja selseid külasid ühendav tee. Leidub külasid, kuhu ka praegu pääseb vaid meritsi. Lõunarannikule sõitmine on päeva nõudev ettevõtmine – lõunasse viivad kitsad mägiteed kulgevad lõppematute serpentiinidena järskudel mäenõlvadel ja tegelikud vahemaad on seetõttu kordi pikemad. See teeb omapäraseks rendiautoga saarel tiirutamise – pea võimatu on teha ringreisi, pigem tuleb ette võtta mitmeid üksikuid väljasõite.
Mägiteed on kitsad, käänulised ja kõhu alt õõnsaks võtvad – kohalikud kihutavad neil surmapõlglikult ja lehvitavad süüdimatult teie sõidurajal teile kurvis vastu sõites. Mitte kõigil neil ei ole hästi läinud, tillukeses mälestuskabelid teeservadel märgivad kohti, kus mõne kohaliku Nikose või Panose sõiduoskus on teeoludele alla jäänud. Kui sõit lõunarannikule võhmale võtab ja kosutust nõuab, saab üürida mõnest võõrastemajast soodsa hinnaga romantilise toa ja veeta unustamatu õhtu rahus ja vaikuses.
Ida-Kreeta on saare kõige kuivem osa, siin kasvatatakse mõnevõrra oliive, Thripti mäestiku alad (kõrgeim tipp 1500 m) on metsikud ja väheasustatud. Piirkonna kuurortpiirkonnaks on Mirambello laht ja Agios Nikolaos, ülejäänud alad on hotelli-ja kinnisvaraarendajate tegevusest esialgu veel puutumata.
Kesk-Kreeta on kõige enam ohverdanud puhkuseturismile – kogu rannik on täis uusi kuurorte, mis ajalooliste kalurikülade ilme tundmatuseni ära muutnud on. Pool kogu saare hotellide voodikohtadest asub just siin. Siina asub ka saare pealinn ja tähtsaim tööstuskeskus Iraklion, mille lennujaama kaudu saabub saarele lõviosa päikesekummardajaid. Mägistel nõlvadel kasvatatakse viinamarju, viljakas Messara tasandik Kesk-Kreeta lõunaosas on oluline põllumajanduskeskus.
Lääne-Kreeta on saare kõige rohelisem ja mägisem regioon, kuurordid on rajatud mägede ja mere vahele jäävatele romantilistele tasandikele. Lõunas ulatuvad mäed kohati mereni, siin on kõrged kaljurannad, mida lõhestavad maalilised kurud. Neis kuulsaim on Euroopa pikim kuru Samaaria, mis tasub kindlasti külastamist. Lääne-Kreetal on saare kauneimad rannad, piirkonnas kasvatatakse oliive ja tsitrusvilju.

Iraklion

Kreeta pealinn Iraklion on suuruselt viies linn Kreekas. Iraklion on kaunis sadamalinn, mille kaide
ääres seisavad ankrus nii moodsad parvlaevad kui ka kaluripaadid. Iraklionis on omavahel põimunud soliidne jalugu ja kaasaegne tänapäev. Linn koosnebki kahest osast: tänapäevaste kaubanduskeskuste ja rohkete haljasaladega uuslinnast ning huvitava arhitektuuri, veneetsia purskkaevude, turgude ja litsaste tänavakestega vanalinnast, mille säilinud müürijupid viivad vanas sadamas asuva bastionini. Veneetsia sadamat kaitseb 16.sajandist pärinev linnus, mille esiküljel on kaunis Püha Markuse lõvi. Linna südames, Vabaduse platsil asub Iraklioni arheoloogiamuuseum, mille muljetavaldava väljapaneku hulgas on palju ainulaadseid üleilmse tähtsusega arheoloogialeide neoliitikumist Rooma impeeriumi epohhini.
Iraklioni külje all asuvad Minose-kultuuri aegsed Knossose palee võimsad varemed. Knossos oli 4000
aasta eest tekkinud ja kogu Euroopa tsivilisatsiooni hälliks saanud Minose riigi pealinn. Ammustel
aegadel oli labürindina ehitatud paleel viis korrust ja ligikaudu 1400 freskodega kaunistatud ruumi, samuti olla just siin elanud legendi järgi mütoloogiline olend, poolinimene – poolhärg Minotaurus. Inglise arheoloog sir Arthur Evans alustas siin aastal 1900 väljakaevamisi ja hetkel on huvilistel võimalus näha lisaks väljakaevatule ka tema tehtud rekonstruktsioone. Evansi teooriate üle vaieldi tema kaasajal palju, kuid ometi kaevas ta välja tõeliselt muljetavaldava paleekompleksi suure siseõue, võimsate treppide, delfiine kujutavate seinamaalingute, kuninglike eluruumide ja troonisaaliga.

Hersonissos ja selle eeslinn Anissaras

Hersonissos on Iraklionist 26 km ida pool asuv populaarne kuurort. Hersonissose keskuseks on
sadam, mille ümber on koondunud arvukalt restorane, baare ja ööklubisid. Kuurort on kuulus aktiivse ööelu poolest ning seetõttu armastatud eelkõige nooremate inimeste hulgas. Hersonissose liivarandadel pakutakse mitmeid võimalusi erinevate veespordialade harrastamiseks. Kuurordi lähinaabruses asuvad külad Piskopiano, Koutouloufari ja Vana Hersonissos pakuvad perepuhkuseks sobivat rahulikumat õhkkonda ja autentset Kreeka külahõngu. Hersonissosest on mugav bussiühendus Iraklioni, Agios Nikolaose ja teiste saare piirkondadega. Kuurordis on olemas ka veepark. Anissaras on vaiksema atmosfääriga väikelinn ja asub umbes kaks kilomeetrit Hersonissosest lääne pool. Piki Anissarase rannajoont paikneb arvukalt nelja- ja viietärnihotelle ning kreeka taverne. Anissaras sobib hästi lastega peredele.

Malia

Malia asub 34 km Iraklionist ida pool. Ka see kuurort on populaarne põhiliselt noorte hulgas, kes
oma puhkuselt ootavad eelkõige rannamõnusid ja aktiivset ööelu. Selle „lõbustuste Mekaks” nimetatava linna ööelu keskuseks on randa suunduv pikk peatänav, mida ääristavad arvukad baarid, restoranid ja ööklubid. Malias asuvad samuti saare ühed kauneimad liivarannad, kus on võimalik tegeleda erinevate veespordialadega. Linna idaosas on säilinud Minose-aegse palee varemed. Siit leidsid arheoloogid Minose mesilasekujutise, mis on saanud omamoodi Kreeta sümboliks. Veidi sisemaa poole jäävas vanas Malias leiate aga rahulikuma õhustiku ja mõnusaid traditsioonilisi kreeka taverne.

Milatos

Milatose külake asub Maliast mõni kilomeeter ida pool, kaugus Agios Nikolaosest ligi 30 km ja rannast 1 km. Liivast rannariba on vaid Milatose kalasadama läheduses, kus paiknevad ka hubased kalatavernid, enamus ranna-alast on kaljune. Külake ise oma väikeste tavernikeste ning kohvibaaridega on maaliline ja rahuliku õhustikuga. Avastamisrõõmu turistile pakub Milatose koobas
ning selle lähistelt avanev kaunis vaade Milatose lahele.

Stalida (Stalis)

Stalida, umbes tuhande püsielanikuga väike kuurort, asub Iraklionist 30 km idas. Veidi vaiksema
õhkkonnaga külake asub pulbitseva elurütmi ja kireva ööeluga Malia ja Hersonissose vahel, jäädes
mõlemast kuurordist umbes kahe kilomeetri kaugusele. Stalidas on palju hotelle, baare, restorane ja kauplusi, küla piki mereranda kulgev kaubandustänav ulatub kuni Maliani. Stalida kitsal kuid kaunil ja pikal liivarannal asub mitmeid veespordikeskusi, selles piirkonnas on ka kiviseid rannalõike, mis sobivad hästi toru-ujumiseks. Lähedalasuvaid mägedes on mitu traditsioonilist Kreeta küla: Mohos, Krassi, Kera.

Analipsi

Analipsi on Hersonissose külje all asuv väike puhkeküla 20 km Iraklionist idas. Kärarikka Hersonissosega võrreldes on Analipsi nagu teine maailm – oluliselt vaiksem ja kodusem.Nii ranna
ääres kui ka väikses külakeskuses asuvad hotellid, tavernid ning poekesed. Analipsi ühes suures
(sinilipurand!) ja kahes väikeses liivarannas on enamasti olemas lamamistoolid ja päikesevarjud,
kohati on ka kiviseid rannalõike.

Ammoudara

Ammoudara (palju liiva kr.k.) on Iraklionist kuus kilomeetrit lääne poole jääv kuurort. Siin on olemas kõik vajalik mõnusaks puhkuseks – rannad, hotellid, tavernid. See küla on peamiselt turistide jaoks, kohalikke elanikke on üsna vähe. Ühiskondliku transpordiga on siit lihtne pääseda Iraklioni tutvumaks vaatamisväärsustega või tegemaks sisseoste. Ammoudara lähistel asetsevad imearmsad viinamarjaistandustest ümbritsetud Ano Kalessia ja Kato Kalessia külad, viimases asub 14.sajandist pärit Jumalaema (Panagija) kirik.

Agia Pelagia

See väike puhkeküla paikneb 18 kilomeetrit Iraklionist läänes. Viimase kolmekümne aasta jooksul on siia rajatud arvukalt suuremaid ja väiksemaid hotelle, küla kitsas liivane rannaäär on tihedalt täis pikitud taverne, baare ja kauplusi. Agia Pelagija ööelu pole väga elav, suurte ööklubide asemel pakuvad head ajaveetmisvõimalust väikesed ja hubased baarid ning kohvikud.

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos on Lassithi prefektuuri keskus ja Kreeta suuruselt neljas linn elanike arvuga 8500. Suviti kasvab linna elanike arv 30 000-ni. Iraklionist 66 km ida pool, kauni Mirabello lahe kaldal asuv linnake on mõnus ja hubane, kus kõik vajalik asub käe-jala juures. Agios Nikolaose pärliks on maaliline Voulismeni järv, mis legendi järgi olevat põhjatu ning milles olevat kümmelnud kreeka jumalannad Athena ja Artemis. Õhtusel ajal tõmbab maaliline järv turiste magnetina järve ümber asuvatesse arvukatesse restoranidesse nautima kohalikku kööki ja veini. Agios Nikolaoses asub mitu suuremat ja
väiksemat randa, kus pakutakse erinevaid rannaspordivõimalusi, selle piirkonna hotellidel ei ole reeglina oma randu. Hersonissose ja Maliaga võrreldes on Agios Nikolaos tagasihoidlikuma ööeluga, siiski leidub ka siin mitmeid ööklubisid ning baare, kus pidutsetakse varaste hommikutundideni. Agios Nikolaosest korraldatakse päevaseid väljasõite lähedalasuvale Spinalonga saarele, kus asuvad 1579.aastal ehitatud veneetsia kindluse varemed.

Elounda

Elounda on endisest vaiksest kalurikülast väljakasvanud väike ja kaunis kuurort, mis asub Elounda lahe kaldal 10 km kaugusel Agios Nikolaosest. Kuurordis on kenad puhtad liivarannad, arvukalt kõrgetasemelisi hotelle ning erinevatele maitsetele vastavaid ja erineva hinnatasemega söögikohti. Elounda vahetus läheduses asub Spinalonga saar. Kuurordi rannikualal, allpool merepinda asuvad kunagise antiiklinna Ouluse varemed.

Rethymnon

Rethymnon, Kreeta suuruselt kolmas linn ja saare üks populaarsemaid kuurorte, asub saare põhjarannikul pealinna Iraklioni ja saare suuruselt teise linna Hania vahel. Rethymnonist ida pool laiub Kreeta suurim, 12 km pikkune liivarand ning lääne poole kaljune rannariba, mis umbes 10 km kaugusel läheb taas üle liivarannaks. Rethymnon pakub puhkusevõimalusi igale maitsele, linnas on arvukalt erineva tasemega hotelle, restotane, baare, taverne, ööklubisid ja kauplusi. Ööelu keeb sadama ümbruses, vanalinnas ja rannas. Linna peamisi vaatamisväärsusi on 17.sajandil ehitatud veneetsia kindlus oma kaunite vaadetega kogu linnale – pärliks on kahtlemata ajalooline, kitsaste tänavate ja huvitava arhitektuuriga vanalinn.

Panormo

Rethymnonist 22 km ida pool asuv väike kaluriküla on muutunud turistide seas aasta-aastalt üha populaarsemaks. Kohalikke elanike on vaid 400 ringis, kuid turistidele leidub hulgaliselt kauplusi, taverne, baare, kohvikuid ja restorane. Siin on kaunis liivarand, eraldatust eelistav puhkaja võib Panormo lähistelt leida ka väikeseid rannasoppe,kus nautida rahu ja vaikust.

Platanes

Platanes on väike, elust pulbitseva atmosfääriga puhkeküla Rethymnoni keskusest 6 km idas. Kui on
soov veeta mõnus puhkus pisemas kohas, mis oma väiksusele vaatamata pakub piisavalt lõbustusi ja
pidutsemisvõimalusi, siis on Platanes oma baaride, ööklubide, tavernide, restoranide, kaupluste, rannaelu ja veespordivõimalustega hea valik.

Adelianos Kampos

Seda tillukest maalilist külakest vaid 6 km kauguse Rethymnoni vanalinnast ja 300 m kaugusel Platanesi külast on nimetatud Kreeta pärliks. Lisaks hingematvale looduslikule ilule pakub ta puhkajaile
kõike vajalikku, alates kaunist liivarannast lõpetades mõnusate rannatavernidega.